בין ערוץ 10 להפועל תל אביב (סמולנים, הם בכל מקום)

בהמשך לטור החכם שכתב עודד שלו, שבאופן רשמי לא קראתי כי אני לא קוראת ישראל היום. כמו כן הביאו בחשבון שאני צהובה בת צהובים ולכן לא אובייקטיבית.

בגלגוליי השונים ככתבת מדיה ערוץ 10 כמעט תמיד היה במשבר קיומי. העונה הראשונה של הישרדות הייתה הצלחה מסחררת (ליטרלי; אנשים שם איבדו את הראש) ולצדה היו כמה פיקים רייטינגיים בתקופה שמכבי בחמישי הייתה מוסד מקודש. אפשר נגיד להקביל את זה לעונת הדאבל הארורה ב2010 ולכמה נצחונות בדרבי מאז, אבל בגדול גאוותה של הפועל היא בלוזריות שלה. גם החולשה של ערוץ 10 לאורך השנים הייתה בעיני רבים ליתרון שלו: ערוץ שפועל בתנאי גרילה ומצליח מעמדת נחיתות לעקוץ פעם אחר פעם.

בשני המקרים ברור שהמצב הקשה אליו הגיעו שני הגופים הוא שילוב של ניהול כושל, בעלים מגלומניים שהפסידו הון עתק מכספם הפרטי, חוזים מופרזים – ואזלת יד של הרשות המפקחת. הרשות השניה התנהלה בצורה שערורייתית מול ערוץ 10, בצורה שאפשרה לו להפר את חובות זכיונו שנה אחרי שנה, כי חשבו (בצדק) שאסור לסגור ערוץ טלוויזיה בישראל. אלא שגרירת הרגליים של הרשות שיכולה הייתה להוריד את ערוץ 10 ליגה כבר בפעם הראשונה שלא עמד במחויבויותיו, שזה בערך בשנה השניה לקיומו, הפכה כל צעד רגולטורי נדרש להרבה יותר קשה לביצוע בהמשך; הערוץ קבע עובדות בשטח ונעשה יותר ויותר נחוץ בנוף הציבורי. כבר באוגוסט 2009 כתבתי על עוד הסדר אליו הגיעה הרשות עם הערוץ, הסדר שעשה ממנה צחוק במקום לקבע את מעמדה כמבוגר האחראי בשוק סורר.

כפי ששלו מציג את הדברים וכפי שנחשף בשבועות האחרונים (כבוד לעמית גולדשטיין), האשמה המרכזית בקריסה של הפועל היא הבקרה התקציבית של ההתאחדות שכשלה כשלון חרוץ בביצוע משימתה. אלא שאת הבקרה אי אפשר לסגור, כפי שאי אפשר היה לסגור את הרשות השניה, ואת המחיר על רשלנותם כמעט שילמו ערוץ 10 וצופיו ועלולים לשלם הפועל תל אביב ואוהדיה. לא נעלמה מעיניי החפיפה הגבוהה בין הקהלים האלה וזו אחת הסיבות להקבלה שלי בין הסיטואציות.

רבים נלחמו על זכות קיומו של ערוץ 10 והסכימו לבלוע ים צפרדעים בדרך, בעיקר הפחתה בחובות ההשקעה בתוכן וקיצוצים במשכורות ותקני העובדים. בהתאם, ובמידה רבה אלה אותם אנשים, רבים נלחמים עתה על זכות קיומה של הפועל תל אביב ומוכנים לבלוע הרבה צפרדעים גם כן. אני מודה שאני חצויה בנושא. מצד אחד, ירידה של הפועל לליגה ג' נראית לי כמו דרך הולמת להקהות מעט את טראומת ליל הנכבה ההוא ובנוסף, כידוע, אין שמחה כשמחה לאיד. מצד שני, פירוק באמצע העונה ימחק את החמישיה מהדרבי וימנע עוד חמישיות כאלה בשנים הקרובות (ועוד שמחות לאידם של אוהדי הפועל, שעל חלקם הלא פרופורציונלי בתקשורת כבר נכתב די והותר).

ההערכה שלי היא שכפי שלפני שנתיים ויומיים היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה ויינשטיין עשה דאוס אקס מכינה והציל את ערוץ 10 מסגירה עמוק בזמן הפציעות, גם עתה ימצא פתרון שישאיר את הפועל בליגת העל ולו עד לסיום העונה. בשם הפלורליזם הספורטיבי או שקר כלשהו אחר. אבל את הבעיה המרכזית – התפקוד הלקוי של הבקרה התקציבית – לא יפתור הסדר אד הוק כזה או אחר לטובת קבוצה מסוימת. דרוש שם סדר יסודי.

וגם אם הכל יגמר השבוע, אוהדי הפועל תמיד יוכלו להתנחם באהבתם למי שתהפוך ללידס הישראלית. זה בטח שווה כמה נקודות בכמה פאבים באנגליה.

מחשבה אחת על “בין ערוץ 10 להפועל תל אביב (סמולנים, הם בכל מקום)

 1. כתבתי את זה מזמן אבל אני לא מניח תמיד שזוכרים מה שאני כותב, אז אכתוב שוב. אני אדום. אצלנו זה במשפחה החל מהסבא.

  גם את אדומה אבל בממלכת הוד מלכותה. פעם חשבתי שאת גם אדומה בארצנו. הלכת עם חולצות אדומות בימים גורליים וגם נוספה לכך חשיבה סטיראוטיפית מצידי. אבל מסתבר שזה רק בממלכה. גם אני אדום בממלכה אבל מנצ'סטר יונייטד.

  עלי מוהר המנוח בטור שלו "בשער" היה מסיים בתחזית לגבי הפועל והיונייטד ב- "נפרק אותם". היום זה אירוני לדבר על "לפרק".

  ודאי הגאווה בלוזריות. הדבר התבטא בפזמוני אריק אינשטיין המלך "הפועל שוב הפסידה" בסע לאט ו- "החולצה הדומה היא לא מציאה" באמרו לו.

  אין שמחה כשמחה לאיד. בחרת לך ערב להגיד את זה לאחר ההפסד המענג שלכם לבית"ר ירושלים. אין לנו במה להתנחם אלא בשמחות לאידכם כמו אובדן האליפות בעונה שעברה להפועל באר שבע נציגתנו האדומה בנגב, האליפות המתרחקת בעונה הזאת לאותה אדומה. אובדני האליפות האחרונים שלכם בכדורסל והעונה הנוכחית בכדורסל: שישה הפסדים רצופים, בלגאן פנימי למרות השקעה כספית גדולה בשחקנים. מי זוכר את הצרות שלנו כאשר אפשר להתמקד בכל אלה?

  לגבינו, אולי טוב שיפרקו אותנו ויורידו אותנו לליגה ג'?

  אם יש אוהדות ואוהדים שיתעצבו אל ליבן מאובדן החמישיה והחמישיות אז אולי נתמקד בחלק הכוס המלא הזה?

  יותר ברצינות, אולי הדרך להבראה היא פירוק ובנייה מחדש? הרי זה קרה לנו בעבר בכדורסל. עשינו את כל הדרך מהמסד עד לטפחות ועד למאבקי אליפות.

  צמיחה מתוך משבר?

  בכדורגל בעבר ירדנו ליגה גם לא לגמרי על טהרת הספורטיביות מפני שהפחיתו לנו 4 נקודות אבל חזרנו. אחר כך לקחנו דאבל. ועוד דאבל.

  לגבי הרגולטור יכול להיות שהם ישנו בעמידה, אבל אם היו מתעוררים קודם אולי הפירוק היה רק מוקדם יותר?

  שמעתי דעה שאם הבקרה התקציבית תקפיד באמת אז עוד קבוצות ירדו ליגה. לא יודע אם זה נכון כי אני לא עד כדי כך עוקב ומתעניין.

  מה זה ליל הנכבה ההוא?

  לגבי השיר של היום אני לא אנסה למתוח את עצבייך עם שירי המועדון אחרי הכל אני כאן תלוי בך יותר מאשר ההיפך. מספיק שאני מגיב שמאלני-פמיניסט בבלוג של ימנית (כן, את ימנית כי ימין זה מושג סוציו אקונומי) שהמילה "אחריות" עבורו היא מילה גסה.

  אז אציג שיר היתולי על התנהלות כלכלית בבורסה שהביאה לפשיטת רגל, פשיטת עור ואולי לפשיטת יד.

  אבל כמובן שצריך לעזור למסכן מתוך חמלה.

  ברשותך הודעה בעניין אחר אבל עניין מרכזי כאן בבלוג:

  ידועה עמדתך לפיה דו"ח ועדת דורנר לא ייושם. אז בדיוק על זה ביום א' הקרוב יתקיים כנס שכותרתו "המלצות ועדת דורנר הפחתת עבריינות באמצעות צמצום הכליאה". הכנס יתקיים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים 8.1.17 בשעה 17:45 באולם 401.

  הכנס הוא לכבוד יום ההולדת של דו"ח ועדת דורנר. הנ"ל כבר בן שנה.

  הרצאת הפתיחה תהיה של הקרימינולוגית והמשנה לסניגור הציבורי הארצי חגית לרנאו: "לצאת מהקופסה: האם אפשר להגן על שלום הציבור באמצעות צמצום הכליאה?"

  לרנאו תציג את העקרונות שהנחו את דיוני ועדת דורנר, את עיקרי הדוח והמלצותיו ותניח תשתית לדיון שתכליתו לנסות ולהבין איך גופי התביעה בארץ מבינים את החלטת הממשלה ואת האופן בו עליהם לפעול כדי לקדם את מימושה.

  לאחר מכן יתקיים דיון בהשתתפות נציגי התביעה: המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, חטיבת התביעות במשטרת ישראל, רכז ביטחון פנים באגף התקציבים והמשנה לסניגור-חגית לרנאו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s